Besnota je veľmi nebezpečné ochorenie, ktoré sa môže preniesť na človeka uhryznutím alebo poškriabaním infikovaným zvieraťom. Na zabezpečenie včasnej diagnózy a kontroly šírenia besnoty je kľúčovým krokom testovanie psov podozrivých z infekcie. Vo všeobecnosti testovanie na besnotu zahŕňa najmä testovanie vzoriek slín, krvi, mozgovomiechového moku alebo mozgového tkaniva zvieraťa, čo môže pomôcť určiť, či je pes infikovaný vírusom besnoty.
Ak pes s podozrením na besnotu uhryzne človeka alebo iné zviera, mali by sa okamžite prijať opatrenia na zaistenie bezpečnosti. Prvou úvahou je zistiť, či pes skutočne má besnotu. Testovaním krvi, slín a iných vzoriek psa dokáže efektívne určiť, či je pes infikovaný vírusom besnoty. Samozrejme, počas čakania na výsledky testov je potrebné dať do karantény aj psov podozrivých z nákazy. Aby sa zabránilo šíreniu besnoty, veľmi dôležitým preventívnym opatrením je aj pravidelné očkovanie domácich zvierat proti besnote.
Je dôležité poznamenať, že rôzne regióny a krajiny môžu mať rôzne protokoly testovania besnoty, preto je potrebné reagovať na miestne nariadenia a zdroje na kontrolu šírenia besnoty v čo najväčšom rozsahu, aby sa ochránilo zdravie a bezpečnosť ľudí a zvierat.